Põhjalik juhend, kuidas auto salongi puhastada ja puhtana hoida
Kui puhas, läikiv masin on mõeldud rohkem silmailu ja esteetilisuse jaoks, siis puhas interjöör on väga tähtis nii meie tervisele kui sõidurõõmule. Olles kontaktis erinevate pindadega – hoiame roolist kinni, pea peatoel, selg seljatoe vastas ning istume ju autoistmel, siis tasub alati mõelda, kas tahame olla tolmuses ja määrdunud keskkonnas.
Kuidas oma sõiduki salongi heas korras hoida ning mismoodi saavutada maksimaalne tulemus?
Rutiinsed tegevused
Salongi puhastuse võib jaotada kaheks – iganädalane ja igakuine hooldus.
Igal nädalal võta oma masina salong ette ning kirjuta üles järgmised tegevused:
- Puhasta mikrofiiberlapiga kõik vinüüli-, plastik- ja nahkpinnad. Kui mikrofiiberlappi pole, sobib ka õrnalt niiske kodukasutamiseks mõeldud puhastuslapp. Ideaalselt sobiva mikrofiiberlapi leiad meie e-poest.
- Eemalda jalamatid ja raputa või puhasta neid suuremast tolmust ja mustusest.
- Korja prügi kokku ja viska prügikasti (piilu ka istmete alla ja vahele, sinna kipub kogunema igasuguseid üllatusi) ning vaata üle ka uste sees ja keskkonsoolis olevad panipaigad.
- Tõmba uksepakud kergelt niiske lapiga üle – sinna kipub kogunema igast tolmu ja mustust, mida õuest autosse astudes jalanõudega kaasa tood.
- Puhasta tahavaatepeegel ja klaasid seestpoolt mikrofiiberlapiga. Kui su aknad on üpris puhtad, pole aknapesuvahendi kasutamine vajalik.
Kord kuus piisab salongi puhtana hoidmiseks järgnevast:
- Täida kõik ülaltoodud iganädalased kohustused.
- Käi tolmuimejaga üle põrandavaip, istmed, istmevahed ja keskkonsool.
- Puhasta klaasid ja tahavaatepeegel aknapesuvahendi ja mikrofiiberlapiga.
- Kanna vinüülpindadele (armatuur, uksepaneelid ja keskkonsool) UV-kiirguse eest kaitsvat puhastusvahendit.
Kord kvartalis tee järgnevat:
- Täida kõik ülaltoodud iganädalased ja igakuised kohustused.
- Puhasta ja kanna kaitsekiht kõigile naha- ja vinüülpindadele.
- Puhasta ja kanna kaitsekiht kõigile kummidetailidele (ukse-, kapoti- ja pagasiruumitihendid)
Plekieemalduse SOS
Mis saab siis, kui McDonald’si burks või Statoili/Circle K hotdog istmele või põrandale maandub? Jää rahulikuks ja püüa käepäraste vahenditega (salvrätikud, mida teenindaja sulle koos söögiga annab) plekki tupsutada. Hõõrudes imbub mustus materjali sisse ning hiljem on plekki keerukam eemaldada. Seejärel kasuta plekieemaldusvahendit ja lase vahendil plekiga tegeleda.
Tihtipeale imbuvad plekid aja jooksul materjali sisse ning võivad silma jäädagi, seetõttu on hea reageerida nii kärmelt kui võimalik ning neutraalse (7) pH-tasemega (0-6 on happeline, 8-14 aluseline) puhastusvahendi ja veega saab enamasti pleki kenasti eemaldatud.
Tolmuimeja kui salongi puhastuse asendamatu abimees
Selleks, et õhk puhtaks saada ning toidujäänustest jm prahist edukalt vabaneda, tuleb appi tolmuimeja. Tolmuimejaga võib saada salongi küll puhastatuks, ent mitte puhtaks, kui umbropsu toimetada.
Suurepärase tulemuse saavutamiseks võta eeskuju järgnevatest näpunäidetest:
- Alusta jalamattidest ja tõsta need autost välja. Raputa ja klopi neid hoolega, seejärel kasuta väikest otsikut või otsetoru (pun intended) ja anna tolmuimejale innukalt valu.
- Seejärel liigu tagaistmete juurde ning puhasta istmed ja vaipkate – lükka esiistmed nii ette ja kõrgele kui võimalik, lihtsustades istmealuste ligipääsu. Kasuta peenikest lisaotsikut kitsate kohtade puhastamiseks. Käi masinaga üle ka ukse sees olevad panipaigad.
- Tagaistmed on tehtud, nüüd liiguta esiistmed nii taha, kui võimalik ja korda toimetust, puhastades nii kitsaskohti, istmeid kui vaipu. Vaiba puhastamiseks klopi vaba käega vaipkatet, saades kätte sügaval olevat tolmu, mida tolmuimejaga kätte ei saa.
Armatuur ja keskkonsool
Nüüd on aeg armatuuri ja keskkonsooli puhastamiseks. Kuna päike paistab agaralt nii esi- kui tagalaua peale, tekitades lõpuks pindadele pleekimist ning mõrasid, siis ei saa piirduda vaid puhastamisega, vaid tuleb UV-kiirguse eest ka kaitsta.
Vaata, kuidas Meguiar’si tooted interjöörile sära annavad:
Piisab iganädalasest niiske- või mikrofiiberlapiga puhastamisest ja igakuisest kaitsevahendi pealekandmisest, et materjali tehaseseades säilitada. Sobilik armatuurihooldusvahend tuleb Meguiar’si liinilt, mis annab värske ja naturaalse välimuse kõikidele plast-, vinüül- ja kummidetailidele, jättes pindadele mõnusa loomuliku läike ning kaitseb detaile ka UV-kiirguse eest.
Rääkides armatuurist, ei saa mainimata jätta õhuavasid/ventilatsiooniribisid, kuhu tolm kipub innukalt kogunema. Kasuta salongi puhastamisel raskesti ligipääsevate kohtade jaoks (nagu ventilatsiooniribid seda on) mõeldud peenikest puhastusharja, mille leiad meie e-poest või suruõhku, abimeheks sobib ka vatitikk. Kui peenike puhastushari ei jõua raskesti eemaldatavat mustust eemaldada, pole patt kasutada vana hambaharja. Pärast tolmu jm mustuse eemaldamist käi kohad üle kaitsekihti tekitava puhastusvahendiga, mis säilitab puhta ilme ja taastab sära.
Ka muud pinnad vajavad kaitset ja hooldust
Kuidas aga vinüüli-, plastiku- ja nahaimitatsioonipindasid väärikalt detailida ja hooldada?
- Kanna pinnapuhastusvahendit peale ja lase veidi sisse settida. Kui
- Kasuta puhastamiseks švammi või mikrofiiberlappi. Kui pindadel leidub jonnakaid plekke, kasuta tugevamat puhastusnuustikut või vana hambaharja.
- Kui pinnad vajavad põhjalikumat puhastust, pese neid veega ja mikrofiiberlapiga.
- Seejärel kuivata pinnad kuiva mikrofiiberlapiga ja lase materjalidel kuivada. Kui pind on kuiv, kanna peale kaitsevahendit. Kui sul on tumedat värvi interjöör, soovitame soojalt Meguiar’si detailikaitsevahendit.
Suurim nuhtlus salongi puhastamisel – jah, need autoistmed
Nüüd aga fookuses põhiline murelaps – kuidas saada need kergesti määrduvad ja mustust jonnakalt endas hoidvad istmed ülimalt puhtaks? Istmed teevad mustaks peamiselt igasugune mustus ja teiseks on rasusest nahast tulev eritis, mis rõõmsalt istmesse tungib. Eriti hulluks läheb asi suvel, kui oled päikeselisel päeval või rannas käies kehale kandnud päikesekreemi ning seda ju ei pese enne autosse istumist maha. Kõik sellised olukorrad teevad istmetele palju kahju ja määrivad neid silmnähtavalt.
Nahkistmed
Keskendume esmalt nahkistmetele. Õnneks on igale olukorrale olemas lahendus ning nahkistmete edukaks puhastamiseks tegutse järgnevalt:
- Erinevalt tekstiil- ja vinüülpinnast, tuleb nahkpolstrit puhastada üks osa korraga – enne keskendu nt istmele, siis seljatoele. Ehk kui oled puhastusvahendit kandnud istmele, siis tee osa kenasti puhtaks, seejärel võid alles seljatoega hakata tegelema.
- Puhastusvahend hõõru sisse švammiga, väga määrdunud polstri korral kasuta interjööri puhastamiseks mõeldud harja.
- Seejärel eemalda vahend niiske lapiga.
- Korda protsessi, kuni iste on puhas. Lõpuks kuivata nahkpolster kuiva froteelapiga.
Kui nahkpolster on puhas ning jõudnud ajapikku täielikult kuivada, on aeg kanda peale kaitsekiht ning taastada tehasevälimus. Soovitame selleks Meguiar’si nahapalsamit koos aplikaatorpadjaga. See unikaalne palsam hellitab kõiki nahkpindu, jättes neile pehme välimuse ja tunde ja teeb salongi puhastamise ladusaks. Selleks, et kõik laabuks, tegutse järgnevalt:
- Nagu puhastusega, kanna nahahooldusvahendit ühele osale korraga, kasutades aplikaatorit. Soovitame Dodo Juice’i aplikaatoreid, mis käivad sõrme otsa ja tagavad hea tunnetuse ja ligipääsu keerukamatesse kohtadesse. Lase vahendil imbuda 1-2 minutit ning seejärel eemalda pinnale jäänud vahend mikrofiiberlapi või froteelapiga.
NB! Liigse vahendi eemaldamine on tähtis, sest muidu jääb iste libedaks ja tekitab ebamugavust. Lisaks määrduvad ajapikku su aknad, kuna vahendis olevad ühendid aurustuvad ja kleepuvad klaasile.
Tekstiilpolster e. riidest istmed
Kui su masinal on aga tekstiilpolster või pööratud nahk (alcantara), on puhastusprotsess veidi teistsugusem. Erinevalt nahkistmetest on tekstiil kergesti määrduvam ning puhastamine ajakulukam – arvestada tuleks nelja istme puhastamise puhul 2-3 tunniga.
On olemas kaht tüüpi tekstiilpuhastusvahendeid – need, mis vahutavad ja need, mis ei vahuta. Mõlemad neist tõstavad istmes olevat mustust pinnale, et neid oleks võimalik eemaldada. Kui tahad lihtsat plekieemaldust, kasuta vahutavat puhastusvahendit. Meie soovitame Meguiar’si tugevatoimelist plekieemaldit – tungib põhjakihti ning saab töö tehtud, ent põhjalikuks puhastamiseks sobib vanakooli seebivesi märgpuhastusmeetodiga.
- Enne tolmu imemist peab pinnase kenasti seebiveega niiskeks tegema ja ala vahendiga sisse hõõruma.
- Seejärel käi esimene kord märgpuhastuseks sobiliku tolmuimejaga üle ning raskelt eemalduvatele plekkidele kanna puhastusvahendit ja lase 2-3 minutit toimida.
- Täida veepaak sooja veega ning kanna istmeosale (süsteem sama mis nahkistmel, tee üks osa korraga) puhastusvahendit ja hõõru švammi või harja abil sisse. Niisuta švammi või harja, kuid ära tee pinnast liiga märjaks.
- Pühi pinnalekerkinud mustus ära niiske lapi või švammiga.
- Tühjenda masinasse kogunud seebivesi ja taastäida sooja veega.
- Käi puhastatav osa üle niiske lapiga ja vääna polstrilt lappi kogunenud seebivesi välja. Korda protsessi kuni pinnas näib puhas olevat.
- Käi osa tolmuimejaga üle, eemaldades liigse mustuse ja seebivee.
- Kuivatusprotsessi kiirendamiseks võid kasutada fööni. Ära ainult liiga lähedalt kuivata – liigne kuumus kahjustab tekstiili.
- Lase sisul terve öö kuivada. Kui võimalik, jäta niiskuse eemaldumiseks aknad veidi lahti.
- Kõige lõpuks kanna tekstiilpolstrile kaks kihti kaitsevahendit ja lase lihtsalt kuivada. Soovitame selleks Saksamaal väljatöötatud Nanolexi tekstiil- ja nahakaitsevahendit, mis jätab pinnale kauakestva, läbipaista kaitsekihi.
Vaata Nanolexi toote omadusi lähemalt siit videost:
Vaipkate
Ja lõpuks vaipkate. Põhjaliku puhastamise jaoks vajad mutrivõtit ja veidi juhtmete lahtiühendamist (kui sõidukil on elektrilised istmed ja/või istmesoojendused), et vaipkattele kenasti ligi pääseda. Katte puhastamine on sarnane tekstiilpolstri puhastusele, kus samuti rakendatakse veidi seebivett, švammi ja harja sissehõõrumiseks ning märgpuhastusmeetodit seebivee ja liigse mustuse eemaldamiseks.